9. Festiwal Teatralny Konteksty
Teatr Animacji

2019-11-26

28.11-1.12.2019

 

 

 

PROGRAM

 

Miłość do trzech pomarańczy

Teatr Animacji, Poznań

28.11 (czwartek) / godz. 13:00 i 17:00 / Teatr Animacji, Duża Scena

czas trwania: 100 min z przerwą

12+

Kim jest najłatwiej sterować?

W pewnym królestwie, gdzieś w środkowej Europie, dzieje się prawdziwy dramat. Książę Tartaglia zapadł na chorobę zwaną melancholią, a na dodatek, za sprawą potężnej magii, zakochał się w… pomarańczach. Podczas gdy następca tronu wyrusza w daleką i pełną dziwów podróż, król obawia się spisków i intryg uknutych przez rządnych władzy, niewiernych poddanych.

Satyryczno-magiczna baśń opierająca się na tradycji commedia dell’arte uzupełniona została o motywy na wskroś współczesne – inteligentne aluzje do sceny politycznej, świadomą grę konwencją oraz język, który jest wynikiem zręcznej adaptacji klasycznej sztuki.

 

Halo Kosmos!

Zmysłowisko

Teatr Animacji, Poznań

 29.11 (piątek) / godz. 10:00, 13:00 i 16:00 / Teatr Animacji, Scena Witraż

 tekst: Malina Prześluga

reżyseria: Julia Szmyt

muzyka: Patryk Zakrocki

realizacja udźwiękowienia: Bartek Olszewski

obsada: Julianna Dorosz, Aleksandra Leszczyńska, Danuta Rej, Krzysztof Dutkiewicz, Artur Romański

 Prapremiera: 29 listopada 2019

 6+

 Spektakl w pełni dostępny dla widzów niewidzących i niedowidzących.

 Czy można usłyszeć wszechświat?

 Stworka nie pasuje. Nigdzie. Na całej planecie nie ma istoty podobnej do niej. I choć wydaje się jej, że jest zupełnie sama, to jednak... ktoś jej szuka! Wiadomość o tym, że gdzieś na końcu galaktyki czeka na nią utracona rodzina, a nawet cała planeta podobnych do niej istot, przynosi Stworce Jazgolot – superinteligentny statek kosmiczny. Wspólnie z nim oraz z pasażerem na gapę, niewidomym od urodzenia Dżodżo, bohaterka wyrusza w podróż pełną kosmicznych (a niekiedy komicznych) przygód. Kiedy przyjaciele dotrą do celu, Stworka stanie przed najtrudniejszą w życiu decyzją.

Sztuka „Halo Kosmos!” została napisana jako zmysłowisko – wydarzenie, które zamiast wzroku angażuje zmysły słuchu, dotyku i zapachu. Do jego realizacji wykorzystaliśmy zaawansowany technologicznie mikrofon binauralny oraz specjalne zestawy słuchawkowe.

 

Pod adresem marzeń

Teatr Lalki i Aktora Kubuś, Kielce (Teatr Animacji)

 29.11 (piątek) / godz. 11:30 i 17:30 / Teatr Animacji, Duża Scena

czas trwania: 70 min

6+

Ile spełnionych marzeń kryje się w jednym budynku?

Szacuje się, że nawet dziewięć milionów dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy. A może i więcej. I to jakich! Dawno, dawno temu w budynku przy ulicy Dużej w Kielcach działał Hotel Europejski. A później przedwojenne kino, magazyny karpi, aż wreszcie…  teatr. Najpierw objazdowy i mieszczący się w walizce, potem – obecna scena „Kubusia”.

To właśnie ona, jak wehikuł czasu, zabierze nas w historyczno-magiczną podróż przez dzieje kieleckiej kamienicy. Spotkamy Czerwonego Kapturka, wielbicieli lodów i oczywiście aktorów oraz kilka pokoleń widzów.

Spektakl to pełna ciepła i humoru opowieść inspirowana prawdziwą, niezwykle ciekawą historią budynku kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś.

 

Virginia Wolf

Białostocki Teatr Lalek

29.11 (piątek) / godz. 19:30 / Teatr Polski, Malarnia

czas trwania: 60 min

Na motywach książki dla dzieci „Virginia Wolf” autorstwa Kyo Maclear i Issabele Arsenault

7+

O czym nie mówi wilk?

Pewnego dnia Virginia budzi się zmieniona w wilka. Wilk jest przygnębieniem, melancholią i bólem, które urosły do tego stopnia, że nie sposób ich kontrolować. Wilka trzeba oswoić, tak jak oswaja się trudne emocje. Tylko w ten sposób Virginia na powrót stanie się sobą.

„Virginia Wolf” to spektakl stworzony według picturebook’a, czyli książki obrazkowej autorstwa Kyo Macleara z ilustracjami Isabelle Arsenault. To wzruszająca historia sióstr Virginii i  Vanessy. Opowieść o wielkiej siostrzanej miłości, która jest w stanie wygrać z chorobą.

Przedstawienie bez słów, wykorzystuje techniki lalkowe, środki teatru wizualnego i ożywionej formy.

 

_on_line__

kolektyw Holobiont, Poznań

30.11 (sobota) / godz. 9:30 i 12:30 / Teatr Polski, Malarnia

czas trwania: 60 min

Dzieci w wieku 5–8 lat i bliscy im dorośli

Czy można rysować bieganiem?

Czy można rysować siedzeniem? Chodzeniem, staniem, turlaniem się, leżeniem, podskakiwaniem... Można rysować w takt muzyki albo w rytmie oddechu. Można w pionie, w poziomie, na ziemi i w powietrzu. Z rodziną, z rówieśnikami i w samotności. Jakie rysunki powstaną dzięki takim ruchowym eksperymentom?

W spektaklu „_on_line__”  uczestnicy wraz z performerami zgłębiają zagadnienie śladu ruchu. Powstałe poprzez taniec, wielkoformatowe prace będą ulegać transformacji na oczach widzów i z ich aktywnym udziałem. Tak skonstruowane wydarzenie jest świetną okazją do zacieśniania więzi między dziećmi a opiekunami, a także do niecodziennego, radosnego spotkania ze sztuką.

Uwaga!

Pastele używane w przedstawieniu zostawią ślady nie tylko na papierze. Zachęcamy do zabrania ze sobą wygodnego stroju do przebrania. W przestrzeń spektaklu wchodzimy boso.

 

Dokąd pędzisz, koniku?

Teatr Maska, Rzeszów

30.11 (sobota) / godz. 10:00 / Teatr Animacji, Duża Scena

czas trwania: 45 min

4+

Jak szybko biegnie się po wolność?

Konik jest zbyt mały, by wspólnie z Dużymi Końmi pędzić przez niekończące się wielkie pole. Bardzo pragnie być już taki jak one, ale tego nie wystarczy po prostu chcieć – najpierw trzeba dorosnąć. W takim dorastaniu przydaje się burza, żeby się w niej zgubić. Pomocne bywa także

wesołe miasteczko, by móc zachwycić się jego kolorami, prędkością karuzeli, smakiem cukrowej waty. Niezbędny będzie także ktoś, z kim można się zaprzyjaźnić, kim można się zaopiekować w trudnych chwilach. W ten sposób się dorasta i tak zostaje się Dużym Koniem...
Spektakl jest poetycką opowieścią o wolności, prawdzie i przyjaźni. To opowieść, która rozwija wrażliwość i pobudza wyobraźnię widzów w każdym wieku.

 

Minutka

Teatr Baj, Warszawa

30.11 (sobota) / godz. 17:00 / Teatr Animacji, Scena Witraż

czas trwania: 60 min

10+

 A może starość jest fajna?

Minutka. Krótki fragment z życia. Albo życie krótkie jak minutka. Poświęcić, zaczekać, dać komuś minutkę. Popularna herbata ekspresowa w torebkach do zaparzania. Wstyd się przyznać, ale babci nie odmówisz. Picie herbaty w ulubionej szklance to czynność, która z wiekiem zyskuje na wadze, aż w końcu urasta do rangi rytuału. Spektakl powstał z miłości do naszych dziadków i dla nich.

Powstał też dla nas, bo boimy się zestarzeć. Ale może starość jest fajna? I wcale nie musimy przeżywać jej samotnie?

Na przedstawienie składają się trzy miniatury prezentujące historie trójki bohaterów. Głównym środkiem wyrazu są duże, naturalistyczne lalki teatralne stworzone przez aktorów zainspirowanych pracami Natachy Belovej.

 

Chodź na słówko 3

Centrum Sztuki Dziecka i Teatr Nowy im. T. Łomnickiego, Poznań 

1.12 (niedziela) / godz. 10:00 / Scena Wspólna

czas trwania: 65 min

7+

Jak znaleźć właściwe słowa?

 Piłka i Futrzak, a właściwie Kula i Toperz, to słowa źle wypowiedziane przez małą dziewczynkę, znane niektórym widzom z pierwszej części „Chodź na słówko”. Dziś mają już własne (całkiem duże) dzieci – literki, które niespodziewanie znikają z domu, pozostawiając rodzicom jedynie krótki list. Czy tacie Toperzowi i przyjacielowi domu Brzydkiemu Słowu uda się odnaleźć zbuntowane pociechy i ukoić niepokój stęsknionej mamy Piłki? Jak się dogadać, kiedy brak nam słów? Jedno jest pewne: przed bohaterami (i widzami) wiele zaskakujących przygód oraz spotkań z oryginalnymi postaciami ze świata języka, metajęzyka i komunikacji międzyludzkiej.

 

La La Lalki

Teatr Animacji, Poznań

1.12 (niedziela) / godz. 15:00 / Teatr Animacji, Duża Scena

czas trwania: 60 min

7+

Czym żyją lalki?

Jakie tajemnice kryje w sobie magazyn pełen teatralnych lalek? Co się tam dzieje, gdy teatr pustoszeje i lalki zostają same? Od dawna podejrzewaliśmy, że prowadzą pełne przygód, bogate towarzysko życie. Mają swoje marzenia, rozterki, miłostki i smutki, potrafią być zabawne, straszne, narwane i mądre. Piękne i brzydkie jednocześnie. Targają nimi prawdziwe, wielkie emocje. Niektóre mają kilkadziesiąt lat, inne ledwo odrosły od podłogi. Wiele można o nich mówić, ale po co, skoro same postanowiły o sobie zaśpiewać? Pierwszy raz w historii Teatru Animacji lalki śpiewają o swoim życiu – tak podobnym i tak odmiennym od naszego.
W autokreacji pomagają sobie aktorami oraz muzykami grającymi na żywo.Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Zwiń
KALENDARZ IMPREZ
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
REKLAMA

WIĘCEJ KATEGORII:

KULTURA
MUZEA  |   TEATRY  |   KINA  |   DOMY KULTURY  |   BIBLIOTEKI  |   WYWIADY
URODZINKI DLA DZIECI
SALE ZABAW  |   RESTAURACJE  |   MIEJSCA NIETYPOWE
O NAS
REKLAMA  |   KONTAKT
AKTYWNIE
KĄPIELISKA  |   WYCIECZKI  |   PARKI  |   PLACE ZABAW  |   CZAS DLA RODZINY  |   TOP ATRAKCJE W POZNANIU
ZAJĘCIA
POZALEKCYJNE/ WARSZTATY  |   LATO W POZNANIU  |   ZIMA W POZNANIU
STYL ŻYCIA
KONKURSY  |   NOWOŚCI WYDAWNICZE  |   PORADY  |   FELIETONY  |   RECENZJE  |   PLASTYKA DLA DZIECI  |   ZABAWY RUCHOWE  |   PRZEPISY
KATALOG FIRM
Kultura  |  Miejsca przyjazne rodzinie  |  Opieka nad dziećmi  |  Organizacja urodzin  |  Sport  |  Usługi dla dzieci i rodzin  |  Warsztaty i zajęcia dla dzieci  |  dzieciPOZNAN.pl © 2016 All Rights Reserved
Es-Art.pl