Kraina Olimpia 2017
Kraina Olimpia

2017-07-11

niedziele wakacji

KRAINA OLIMPIA 2017

Tak jak w zeszłym roku punktem wyjścia jest niezwykła, dziecięca kreatywność w wymyślaniu nowych, magicznych światów i ich naturalna skłonność do budowania baz w krzakach lub pod stołem, w celu ukrycia się przed kontrolującym okiem dorosłych, w celu bawienia się w zabawy nie narzucone a stwarzane przez dzieci.

Główną osią pierwszych tygodni trwania projektu będzie stworzenie wraz z zaproszonym artystą (Miłoszem Flisem) projektów a następnie wielkoformatowych rzeźb, które wykreowane przez dzieci i umieszczone na dziedzińcu pośród nieregularnych betonowych wysp, między lub na drzewach a może na dachu, przeobrażą Krainę Olimpię w magiczną przestrzeń, galerię wypełnioną zwierzętami i postaciami wyjętymi wprost z dziecięcej wyobraźni. Dodatkowo tak jak w zeszłym roku nasze spotkania zaczniemy od wspólnego planowania i aranżacji dziedzińca tak by cieszył wszystkich przez całe lato.

W drugiej części wakacyjnych spotkań na dziedzińcu całą uwagę skoncentrujemy na teatrze i jego wydaniu dla dzieci. Jako ośrodek rezydencyjny z założenia chcemy szerzyć wiedzę na temat teatru a jedną z metod prowadzących do tego jest edukacja oraz stwarzanie demokratycznego dostępu do kultury.

Zapraszamy dzieci od 5 roku życia! Wstęp wolny.


HARMONOGRAM:


8-9 lipca (sob. ndz.) / godz. 11-16
Ozdabianie przestrzeni I g.11:00 – 16:00

Dzieci wraz z prowadzącymi przygotują wyjątkowe ozdoby, kolorowe łańcuchy, światełka, huśtawki, które staną się stały elementem dziedzińca, jednocześnie nadając mu wyjątkowy charakter. Poza oswojeniem przestrzeni, ukształtowaniem jej zgodnie z własnymi potrzebami i wyobrażeniami, dzieci wykreują przestrzeń, w której następnie wraz z dorosłymi będą mogły spędzać wolny czas w KRAINIE OLIMPIA.

Warsztaty Rzeźbiarskie „Zwierzokształty” g.12:00 – 14:00
Celem warsztatów jest zaprojektowanie figur zwierząt, spośród których dzieci wyłonią drogą głosowania te, które zostaną wykonane w dużej skali. Warsztaty zaczniemy rysunkiem- najbardziej podstawową techniką artystyczną, pozwalającą w najprostszy sposób przenieść swój pomysł na papier. Następnie na podstawie szkiców wykonamy rzeźby zwierząt. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak przy pomocy stelażu usztywnić rzeźbę, czym dla rzeźbiarza są skala i proporcje oraz zmierzą się z przeniesieniem rysunku w trójwymiar. Po zakończeniu warsztatów odbędzie się głosowanie, które wyłoni prace które powiększymy.
Prowadzenie: Miłosz Flis / Aleksandra Kołodziej

15 lipca (sob. ) 11:00 – 17:00
Ozdabianie przestrzeni II g.11:00 – 17:00
Kontynuacja pracy nad oswajaniem i ozdabianiem przestrzeni dziedzińca.

Warsztaty Malarskie „Zwierzobarwy” godzina rozpoczęcia 12:00 – 16:00
Na warsztatach dzieci zaprojektują a następnie wykonają polichromię wcześciej powstałych rzeźb. Zaprojektują kolorystykę również dla wielkoformatowych rzeźb które zostaną zrealizowane po warsztatach. Powstanie również wspólny obraz, w którym motywem przewodnim będą zwierzęta. Uczestnicy warsztatów odkryją, w jaki sposób malarstwo wpłynie na odbiór przestrzennej formy. Znowu zmierzą się z problemem przeniesienia, tym razem swoich barwnych projektów, ze skali mikro do makro. Bardzo ważna dla powodzenia warsztatów będzie umiejętność pracy w grupie.
Prowadzenie: Miłosz Flis / Aleksandra Kołodziej

16 lipca (ndz.) g. 14:00 – 16:30
Spektakl „Kamieniarz” Teatr Małeke

Kamieniarz to tradycyjna chińska bajka mówiąca o poszukiwaniu swego miejsca na ziemi o poszukiwaniu siebie, mówiąca o tym, że najważniejsze jest pozostanie sobą, bo tylko wtedy można zostać prawdziwie szczęśliwym człowiekiem.

Kamishibai nazywany też teatrem obrazkowym lub teatrem narracji to tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. Forma ta powstała w XII w buddyjskich świątyniach gdzie mnisi opowiadali w ten sposób moralizatorskie historie często niepiśmiennej publiczności. W późniejszych czasach handlowcy-gawędziarze ściągali przed swe kramy w ten sposób dzieci wraz z rodzicami, najpierw opowiadając bajki, a później sprzedając swoje towary.

Po spektaklu odbędą się warsztaty KAMISHIBAI:

wspólnie poznajemy tajemnice Teatru Kamishibai. Dzieci uczą się tworzyć i opowiadać własne bajki.
Za pomocą prostych technik plastycznych przedstawiają je tworząc swoje Kamishibai

23 lipca (ndz.) 11:00 – 16:30
11:00 – 15:00 warsztaty żonglowania

Zajęcia z żonglerki czy manipulacji przedmiotami mają doskonały wpływ m.in. na wzrost zdolności koncentracji, samodyscypliny, poprawę koordynacji sensoryczno-motorycznej jednocześnie będącej podstawową umiejętnością wykorzystywaną przy tworzeniu teatru ulicznego. Spotkanie z artystą performerem, który technikę żonglerską wykorzystuje w nieoczywisty sposób, również jako metodę malarską nie tylko wyposaży uczestników w umiejętność żonglowania piłkami, obręczami, hustami ale ukaże kreatywność również na poziomie mieszania i wykorzystywania róznych technik artystycznych we własnej twórczości. Warsztaty rozpoczną się od samodzielnego wykonania piłek.

Prowadzenie: Jakub Borkowicz

15:00-16:30 “Naszyjnik Przyjaźni – przesłanie Indian Migmaków”

Zainspirowane historią Misia i Lisa, którzy od wiosny do jesieni w wielkiej przyjaźni przemierzali kanadyjską tajgę. Zimą wydarzyło się Coś, co zaburzyło ich wzajemną sympatię. Spektakl o odpowiedzialności za swoje czyny, o prawie do samodzielności, o zaradności i gotowości do podejmowania pracy. Umiejętność zdobywania pożywienia jest początkiem dbania o siebie, jest także miarą szacunku wobec siebie i bliskich. 
Temat zaczerpnięty z indiańskiej opowieści plemienia Migmaków, jednego z najstarszych na wschodnim wybrzeżu Kanady. Historię opowiedziała Oli, indianka Mszoczi w trakcie ich spotkania w Parku Narodowym Kanady o nazwie Kouchibouguac. Stała się ona inspiracją do powstania spektaklu pt. “Naszyjnik Przyjaźni –przesłanie Indian Migmaków”.

Po spektaklu odbędą się warsztaty z tworzenia naszyjników przyjaźni.

Tekst, scenografia, muzyka i reżyseria Artur Szych. Występują Aleksandra Grabowska – Szych i Artur Szych.

30 lipca (ndz.) g. 14:00
TEATR SYTUACJE GRUPA „DZIWNE ZWIERZĘTA”

Pomiędzy niezwykłością a osobliwością.
Pomiędzy szczególnością a cudacznością.
Pomiędzy śmiesznością a przedziwnością.
Pomiędzy innością a obcością.
Pomiędzy dziwactwem a wariactwem.
Pomiędzy egzotyką a groteską.
Istnieje dziwność.

Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego?
Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne. To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często
stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie
dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się
niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych
wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.

Scenariusz na podstawie książki Lotty Olsson „Dziwne zwierzęta”
w tłumaczeniu Agnieszki Stróżyk
Reżyseria: Marianna Piskorz i Julia Szmyt
Muzyka: Marcin Lenarczyk
Kostiumy i scenografia: Anna Konieczna
Występują: Ewa Kaczmarek, Julia Szmyt, Przemysław Zbroszczyk
Głosu użyczyli: Anna Cynkutis, Kuba Kapral, Maciej Krych, Wojtek Luchowski,
Szymon Łuczak, Marianna Piskorz, Maciej Włodarczyk, Przemysław Zbroszczyk

HARMONOGRAM SIERPNIOWY OGŁOSIMY WKRÓTCE

Zadanie kulturalne jest finansowane ze środków Miasta Poznania pozyskanych w Konkursie „Centrum Warte Poznania”Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
ZwińMIEJSCA:


WYDARZENIA:
KALENDARZ IMPREZ
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
REKLAMA

WIĘCEJ KATEGORII:

KULTURA
MUZEA  |   TEATRY  |   KINA  |   DOMY KULTURY  |   BIBLIOTEKI  |   WYWIADY
URODZINKI DLA DZIECI
SALE ZABAW  |   RESTAURACJE  |   MIEJSCA NIETYPOWE
O NAS
REKLAMA  |   KONTAKT
AKTYWNIE
KĄPIELISKA  |   WYCIECZKI  |   PARKI  |   PLACE ZABAW  |   CZAS DLA RODZINY  |   TOP ATRAKCJE W POZNANIU
ZAJĘCIA
POZALEKCYJNE/ WARSZTATY  |   LATO W POZNANIU  |   ZIMA W POZNANIU
STYL ŻYCIA
KONKURSY  |   NOWOŚCI WYDAWNICZE  |   PORADY  |   FELIETONY  |   RECENZJE  |   PLASTYKA DLA DZIECI  |   ZABAWY RUCHOWE  |   PRZEPISY
KATALOG FIRM
Kultura  |  Miejsca przyjazne rodzinie  |  Opieka nad dziećmi  |  Organizacja urodzin  |  Sport  |  Usługi dla dzieci i rodzin  |  Warsztaty i zajęcia dla dzieci  |  dzieciPOZNAN.pl © 2016 All Rights Reserved
Es-Art.pl