Noc Muzeów 2017. Atrakcje rodzinne
Informacja prasowa/ dzieciPOZNAN.pl

2017-05-03

20.05.2017 (sobota)


NOC MUZEÓW 2017
20.05.2017 (sobota),  godz. 17.00- 1.00, wstęp wolny

Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 20 maja i weźmie w niej udział ponad 30 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw (z wyjątkiem World Press Photo w CK Zamek), ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią szeroki i bardzo różnorodny program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór.

Z roku na rok liczba uczestników Nocy Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000 osób! Koncepcja Nocy Muzeów zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w weekend, w okolicy 18 maja. Tego dnia bowiem od 1977 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów.

W tym roku w Poznaniu planowanych jest mnóstwo wydarzeń. Oferta kulturalna jest bowiem niesamowicie różnorodna, co z pewnością znacząco ożywi miasto. Liczba instytucji biorących udział w Nocy Muzeów sprawia, iż uczestnicy będą musieli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M obsługiwana zabytkowym taborem. Jedno jest pewne, w przygotowanej ofercie programowej każdy znajdzie coś dla siebie.Poniżej przedstawiamy program polecany dzieciom i rodzinom (opracowanie dzieciPOZNAN.pl)

MUZEUM NARODOWE,
Gmach Główny Galeria Malarstwa i Rzeźby, Al. Marcinkowskiego 9

g. 17.15‒18.45
CO MA W KIESZONCE? NA TROPIE KSIĄŻKI I OBRAZU
Warsztat adresowany jest do dzieci w wieku 3‒6 lat oraz ich opiekunów. Punktem wyjścia do zajęć jest pokaz „Niedostrzegane, cz. 2” prezentowany w przestrzeniach Muzeum. Zajęcia składają się z dwóch części: czytando książki „W kieszonce” I. Chmielewskiej oraz praca plastyczna – wykonanie własnych kieszonek.
Barbara Górecka, Maria Kiedrowska

g. 17.15
JEST W MUZEUM OBRAZ TAKI… ‒ SZTUKA NOWOCZESNA DLA NAJMŁODSZYCH (8‒12 LAT)
Opowieść wierszem o sztuce współczesnej: o inspiracji, konceptualizmie, abstrakcji i asamblażu.
Anna Ostrowska

g. 19.00
DOBRANOCKA – OPOWIEŚCI OBRAZÓW (8‒12 LAT)
Jakie tajemnice i historie skrywają w sobie obrazy? Czy obrazy mogą opowiadać? Gawęda oparta na baśniach, mitach i legendach połączona z lekturą obrazu.
Emilia Głuszak

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W POZNANIU
Pałac Górków, ul. Wodna 27

POGRZEB WEZYRA
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że Bramę Zaświatów przekroczył…Merefnebef „Prawdziwy Przyjaciel Króla”, „Dziedziczny Książę”, „Ten, który ma pieczę nad sekretami Pana”, Wezyr na dworze faraona Userkara … w wieku niespełna 50 lat Ozyrys wezwał Go do swojego Królestwa. Merefnebef zostanie pochowany w cieniu piramidy schodkowej w swoim domu na wieczność. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 20 maja 2017 r. w godzinach 17:00–01:00 na terenie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. W smutku pogrążone ‒ Żony, Synowie i Córki

g. 19:00‒21:00
PRZYGOTOWANIA DO POGRZEBU WEZYRA
Pałac Górków, ul. Wodna 27, muzealny dziedziniec (parter)

g. 21:00
MUMIFIKACJA
Pałac Górków, ul. Wodna 27, muzealny dziedziniec (parter)

g. 23:00
KONDUKT ŻAŁOBNY
Pałac Górków, ul. Wodna 27, muzealny dziedziniec (parter)

g. 00:00
PRZEJŚCIE DO ZAŚWIATÓW I WAŻENIE DUSZY
Pałac Górków, ul. Wodna 27, muzealny dziedziniec (parter)

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY „GENIUS LOCI”
ul. Posadzego 3

WARSZTAT
g. 11.00‒12.30
ZABAWKI MIESZKA I DOBRAWKI
Warsztaty dla dzieci na wystawie „Rodzina i dziecko w średniowieczu”. Dzieci będą miały okazję poznać i wypróbować zabawki, którymi bawili się ich rówieśnicy sprzed 1000 lat oraz samodzielnie spróbować zapomnianych zabaw. Zajęcia bezpłatne, liczba miejsc ograniczona. Zapisy: mailowo i telefonicznie do 20.05.2016 r., tel. 61 852 21 67 lub e-mail: rezerwat@muzarp.poznan.pl


WIELKOPOLSKIE MUZEUM WOJSKOWE,
Oddział Muzeum Narodowego, Stary Rynek 9

g. 19.00
SPOTKANIE Z BIAŁYM KEPI ‒ WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI
Na wystawie czasowej będziemy tropić zwierzęta widniejące na odznakach regimentów Legii Cudzoziemskiej, zaprojektujemy własny znak oraz umundurujemy legionistów na kolorowankach.
Justyna SchrammMUZEUM ETNOGRAFICZNE,
Oddział Muzeum Narodowego, ul. Grobla 25 (wejście od ul. Mostowej 7)

g. 18.00‒20:30 (lub do wyczerpania materiałów warsztatowych)
BŁYSZCZEĆ W CYGAŃSKĄ NOC…
Warsztaty plastyczne. Uczestnicy warsztatu otrzymają komplet materiałów, z których wykonają zaprojektowaną przez siebie ozdobę na rękę lub nogę, jako pamiątkę z Nocy Muzeów 2017.
Małgorzata Malinowska, Justyna Kowalińska, Barbara Jancz-Kostuch

g. 18.00‒00.00 (lub do wyczerpania materiałów warsztatowych)
POSOCI ‒ CYGAŃSKIE KIESZENIE
Warsztaty plastyczne. Ozdabianie tzw. kieszeni cygańskiej – elementu stroju, spełniającego rolę torebki – saszetki na rekwizyty magiczne. Uczestnicy warsztatu otrzymają komplet materiałów, z których wykonają kieszeń według własnego projektu, jako pamiątkę z Nocy Muzeów 2017.
Elwira Sobiak, Iwona Rosińska

g. 21.00
DZIŚ PRAWDZIWYCH CYGANÓW JUŻ NIE MA… – POKAZ I WARSZTAT TAŃCA CYGAŃSKIEGO
Blanka Rische z Akademii Tańca „Blancari” zaprezentuje tańce cygańskie i zaprosi chętnych do nauki podstawowych kroków, figur i gestów tanecznych.
Blanka Rische

g. 17.00‒19.00
MUZYCZNE RYTMY
Prezentacja ludowych zespołów oraz solistów ‒ uczestników XVI Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich.

g. 20.00
BAŚNIE CYGAŃSKIE W WYKONANIU GRUPY „BAŚNIE WŁAŚNIE”
Na spotkanie w szczególny sposób angażujące wyobraźnię zapraszamy dzieci mniejsze, większe, a także całkiem już duże.IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

TRAMWAJ na NOC MUZEÓW 2017

Tramwaj linii M (trzy brygady, tabor historyczny) będzie kursował od 17:00 do 00:00, co 30 minut, 

W tramwaju będą konduktorzy z KMPS ubrani w historyczne mundury. Tramwaj łączy muzeum w zajezdni Madalińskiego, muzeum komunikacyjne w zajezdni Głogowskiej oraz jedzie przez centrum, dowożąc w okolice Starego Rynku, gdzie obiektów muzealnych jest najwięcej.

OGÓLNOPOLSKIE KONFRONTACJE KAPEL DUDZIARSKICH

Park Muzeum Etnograficznego, wejście od ul. Mostowej


g. 19.00, KONCERT KAPEL DUDZIARSKICH

Koncert kapel dudziarskich z wszystkich regionów kraju, gdzie kultywowana jest tradycja dudziarska: z Ziemi Żywieckiej, Podhala, Beskidu Śląskiego, ze środkowej, południowej i zachodniej Wielkopolski.Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
ZwińMIEJSCA:


WYDARZENIA:
KALENDARZ IMPREZ
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
REKLAMA

WIĘCEJ KATEGORII:

KULTURA
MUZEA  |   TEATRY  |   KINA  |   DOMY KULTURY  |   BIBLIOTEKI  |   WYWIADY
URODZINKI DLA DZIECI
SALE ZABAW  |   RESTAURACJE  |   MIEJSCA NIETYPOWE
O NAS
REKLAMA  |   KONTAKT
AKTYWNIE
KĄPIELISKA  |   WYCIECZKI  |   PARKI  |   PLACE ZABAW  |   CZAS DLA RODZINY  |   TOP ATRAKCJE W POZNANIU
ZAJĘCIA
POZALEKCYJNE/ WARSZTATY  |   LATO W POZNANIU  |   ZIMA W POZNANIU
STYL ŻYCIA
KONKURSY  |   NOWOŚCI WYDAWNICZE  |   PORADY  |   FELIETONY  |   RECENZJE  |   PLASTYKA DLA DZIECI  |   ZABAWY RUCHOWE  |   PRZEPISY
KATALOG FIRM
Kultura  |  Miejsca przyjazne rodzinie  |  Opieka nad dziećmi  |  Organizacja urodzin  |  Sport  |  Usługi dla dzieci i rodzin  |  Warsztaty i zajęcia dla dzieci  |  dzieciPOZNAN.pl © 2016 All Rights Reserved
Es-Art.pl