Studio Teatralne BLUM – teatr od niemowlaka do rodzica
Iwona Szlefarska (dziecipoznan)

2010-11-22

   Studio Teatralne BLUM jest to niezależny teatr założony w 2003 roku przez Lucynę Winkel (aktorkę Teatru Muzycznego w Poznaniu) oraz Artura Szycha. Działa pod patronatem Centrum Sztuki Dziecka oraz Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego VIA ACTIVA.
   Repertuar Studio jest zróżnicowany. Znajdą tu dla siebie interesujące przedstawienia zarówno dzieci jak i młodzież czy dorośli.

W ostatnim czasie główne miejsce zajmuje jednak działalność związana z najnajmłodszym widzem.  
Studio Teatralne BLUM jest jednym z pierwszych zawodowych teatrów, który tworzy sztuki dla malutkich dzieci. Czyni to z powodzeniem od prawie 5 lat. Zespół został do tego niejako namówiony przez Zbigniewa Rudzińskiego (Centrum Sztuki Dziecka), który przywiózł do Poznania ten pomysł z zagranicznych przedstawień. Na stronie internetowej CSD można przeczytać te oto słowa Zbigniewa Rudzińskiego:
Gdy zobaczyłem na jednym z europejskich festiwali niemowlaki i dzieci niespełna trzyletnie z przejęciem i ufnością chłonące przedstawienia powołane specjalnie dla nich, to obraz ten tak silnie usadowił się w mojej pamięci, że swoją fascynację postanowiłem zamienić w działanie. Pojeździłem jeszcze, popodglądałem, pogadałem, zainteresowałem swoich przyjaciół z pracy, poznańskich artystów i psychologów.
 Na widowni poznańskiego teatru dla najnajmłodszego widza także zasiadają nawet półroczne szkraby. Dlatego dla zespołu aktorskiego ważne jest, żeby dzieci nie wystraszyć, nie zrazić do sztuki. Cechą charakterystyczną tych przedstawień jest brak dużego dystansu, harmonijne ruchy, umiejętnie dobrana muzyka. Dzieci siedzą na poduszkach bezpośrednio przed znajdującą się na tym samym poziomie sceną. Same spektakle podzielone są zazwyczaj na trzy części. Pierwszą z nich jest tzw. „przedgra” aktorzy przechodzą wśród dzieci, pozwalają się im w ten sposób oswoić z wyglądem, rekwizytami. Czas trwania spektaklu jest również dostosowany do możliwości najmłodszego widza – zazwyczaj jest to około 30 minut. Na zakończenie dzieci mogą wejść na scenę i wraz z aktorami zapoznać się z rekwizytami, instrumentami. Jest to taka trzecia część, która również przynosi małym widzom masę radości. Ważne jest byśmy wybierając się na przedstawienie zwracali uwagę dla której grupy wiekowej jest ono adresowane. Pozwoli to na optymalne odbieranie spektaklu przez dzieci.
      Do działań Teatru Blum zaliczyć należy także część edukacyjną. Są oni organizatorami Letnich Warsztatów Teatralnych. które odbywają się w Ośrodku Kultury Wierzbak od 2005 roku i są wspierane przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania. W swoim dorobku mają także interesujące warsztaty dla polsko-niemieckiej młodzieży, które zainicjowano w 2000 roku. Słubfurcki Klub Młodzieżowy to tytuł pierwszego z projektów, inne to np. "Bezgraniczni", "Badanie granic".
      Przedstawienia Studia Teatralnego BLUM najczęściej obywają się w Ośrodku Kultury Wierzbak. W ostatnim czasie można było także obejrzeć premierowe przedstawienie „Ty i Ja” w gmachu Centrum Kultury Zamek. Wstęp zarówno dla dzieci jak i dorosłych był bezpłatny dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania. Chętnych zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.


Spektakle w repertuarze Studia Teatralnego BLUM (opis oraz fotografie autorstwa teatru)


Spektakle dla najmłodszych

Co To?
Jeden z pierwszych w Polsce spektakli dla dzieci najmłodszych 0 - 3 lat
HOPEK i SIUPEK dwa zabawne stworki, będące łącznikami różnych światów: dziecięcego i dorosłego, wyobraźni i realności, teatru i codzienności  wyczarowują barwną miękką i przytulną rzeczywistość dziecięcej zabawy. Dzięki nim pluszowe figury wydobywają się ze snu, ożywają w przestrzeni pośród małych widzów, by ostatecznie utworzyć kolorową płaszczyznę dziecięcego obrazka.

O byczku, który lubił kwiaty.
Spektakl autorski w technice lalki planszowej, przy akompaniamencie hiszpańskich gitarowych rytmów Opowiadana historia słynnego Byczka Fernanda, który:
"... unikał zwady, nie lubił wojny, nie znosił gwaru i walczyć z nikim nie miał zamiaru. Przygody łagodnego Fernanda w brutalnym świecie madryckich torreadorów z pewnością przypadną do gustu zarówno tym najmłodszym jak i starszym widzom.Pudełko
Autorskie przedstawienie dla dzieci najmłodszych - od 2 do 5 roku życia.
Zamknięta niedostępna przestrzeń prowokuje i budzi ciekawość. Jest jak prezent, który chcielibyśmy jak najszybciej rozpakować.
Jak wiele tajemnic może pomieścić ograniczone sześcioma ścianami pudełko?
Proponujemy maluchom podróż do krainy wyobraźni, która powstaje na ich oczach jako efekt wspólnej zabawy. Zabawy kolorami, dźwiękami i otaczającą nas przestrzenią.

"ŚPIEWANKI" (dla dzieci 2-5 lat)premiera - 14.04.2008
Autorski spektakl dla najmłodszych widzów.
Tym razem maluszki wspólnie z twórcami przedstawienia wyruszają do krainy dźwięków.
Połączenie zabawy głosem ludzkim oraz śpiewu z dźwiękami wydobywanymi z niezwykłego instrumentu: dużych kolorowych cymbałków (dzwonków chromatycznych)- daje świetny pretekst do wspólnej zabawy w muzykowanie. Każdy mały widz po przedstawieniu otrzymuje do wypróbowania własny instrument (małe cymbałki) by całość spektaklu zakończyć
"wielkim koncertem".

"TY I JA" (dla dzieci 0-4 lat)
 
premiera - 10.09.2010
Przedstawienie dla dzieci naj – najmłodszych w wieku 0 – 4 lat, stworzone we współpracy z pedagogami, pod patronatem Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu przy wsparciu Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Poznania. Kolorowe piłki stają się pretekstem do wspólnej zabawy a także symbolem dopełnienia, całości i harmonii.

 

 

 

Spektakle dla trochę większych dzieci oraz dorosłych

"BAJKA O..."
 
premiera - 12.12.2000
Adaptacja sztuki Krystyny Miłobędzkiej.
Studyjny, kameralny spektakl dla dzieci w wieku od 5-ciu lat.
Pani Walizka - balansując na granicy dziecięcej zabawy i magii prowadzi przez cały czas przedstawienia dialog z widownią i ze sobą samą, wchodząc w bliski niemal intymny kontakt z każdym z widzów.Być Piątym
Koprodukcja Theaterwerkstatt Hannover i Studia Teatralnego BLUM z Poznania (Polska) we współpracy z miastem Hanower i Centrum Sztuki Dziecka, Poznań. Dla dzieci od lat 4 i osób dorosłych.
"ECHO"
 premiera - 16.06.2001 (Frankfurt/O)
premiera poznańska - 04.01.2005
Dwujęzyczny spektakl autorski dla młodzieży i dorosłych.
Przedstawienie jest adaptacją sztuki Philippea Dorin pt. "Ramdam czyli gadające lustro".
Występujący w nim Handlarz Dźwięków (Artur Szych) i jego Echo (Lucyna Winkel) mimo woli wikłają się w walkę o wzajemną dominację.

PASTORAŁKA
 premiera - 12.12.2004
Świąteczne przedstawienie dla wszystkich.
Spotkanie w teatrze - które przeradza się w opowieść o niezwykłych narodzinach wyśpiewaną i wypowiedzianą przez dwójkę aktorów i lalki teatralne, przy akompaniamencie żywej muzyki wykonywanej na wiolonczeli.

 

 

"SŁOŃ" spektakl uliczny
 premiera - 29.08.2010
Duży błękitny, słoń - marzyciel przemieszcza się w miejskiej przestrzeni. Śpiewa piosenki, przemawia do widzów, zaprasza do wspólnej zabawy a także do swojego niezwykłego wnętrza na przejażdżkę. Stanowi nie lada atrakcję dla mniejszych i większych widzów.

 

 

 

 

 

"STÓJ, NIE RUSZAJ SIĘ!" (dla młodzieży powyżej 12 roku życia)
premiera - 05.10.2009
 
Na podstawie najnowszej sztuki Philippea Dorin pod tym samym tytułem.
Pytanie o podstawowe wartości i sens ludzkiej egzystencji.
Czy proces rozpadu rodziny można zatrzymać? Dlaczego matka nie chce i nie potrafi być matką a ojciec nie ma odwagi być ojcem? Dlaczego najwyższą cenę za błędy rodziców zawsze musi płacić dziecko?

 

 


Bilety do kupienia przed spektaklem po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub  e-mailowej.
Cena: 15 zł (+ bilet opiekuńczy 12 zł)
 
Rezerwacje tel. 666 987 001, 604 616 631
e-mail: blum@free.art.pl; marketing.blum@gmail.com
 
Scena główna: O.K.Wierzbak, ul. Wojska Polskiego 8

Strona internetowa Studia Teatralnego BLUM
Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
ZwińMIEJSCA:


WYDARZENIA:
Ojczyzna. Relacja ze spektaklu w Teatrze Polskim
Relacja ze spektaklu OJCZYZNA w Teatrze Polskim w Poznaniu
KALENDARZ IMPREZ
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
REKLAMA

WIĘCEJ KATEGORII:

KULTURA
MUZEA  |   TEATRY  |   KINA  |   DOMY KULTURY  |   BIBLIOTEKI  |   WYWIADY
URODZINKI DLA DZIECI
SALE ZABAW  |   RESTAURACJE  |   MIEJSCA NIETYPOWE
O NAS
REKLAMA  |   KONTAKT
AKTYWNIE
KĄPIELISKA  |   WYCIECZKI  |   PARKI  |   PLACE ZABAW  |   CZAS DLA RODZINY  |   TOP ATRAKCJE W POZNANIU
ZAJĘCIA
POZALEKCYJNE/ WARSZTATY  |   LATO W POZNANIU  |   ZIMA W POZNANIU
STYL ŻYCIA
KONKURSY  |   NOWOŚCI WYDAWNICZE  |   PORADY  |   FELIETONY  |   RECENZJE  |   PLASTYKA DLA DZIECI  |   ZABAWY RUCHOWE  |   PRZEPISY
KATALOG FIRM
Kultura  |  Miejsca przyjazne rodzinie  |  Opieka nad dziećmi  |  Organizacja urodzin  |  Sport  |  Usługi dla dzieci i rodzin  |  Warsztaty i zajęcia dla dzieci  |  dzieciPOZNAN.pl © 2016 All Rights Reserved
Es-Art.pl