Teatr Atofri - spektakle dla najnajmłodszych dzieci
dzieciPOZNAN.pl

2014-10-27

  W przeciągu ostatnich lat na świecie pojawiło się dużo teatrów, których spektakle skierowane są do najnajmłodszych dzieci. Poprzez umiejętnie dobrany repertuar starają się zainteresować sztuką szkraby, które ledwo co zaczęły chodzić. I robią to tak sprytnie, że maluszki jak zaczarowane śledzą ruchy aktorów, wsłuchują się w muzykę. Jednym z pierwszych tego typu Teatrów jest poznański Teatr Atofri. Jego twórcy tak mówią o swojej misji: Ideą Atofri jest zarazić magią teatru, który rozmawia z dzieckiem dźwiękiem, kolorem, formą, ruchem, gestem, opowiada o otaczającym świecie w sposób prosty i poetycki.

  Pomysł spektakli dla najnajmłodszych dzieci przywiozło do Poznania  Centrum Sztuki Dziecka. Obecnie trzon Teatru stanowią dwie osoby: Beata Bąblińska oraz Monika Kabacińska. W pierwszym okresie towarzyszyła im Grażyna Walerych.

 Cechą charakterystyczną wszystkich przedstawień jest wspólna zabawa dzieci z aktorami po zakończonym spektaklu. Maluszki zdejmują buciki i wchodzą na scenę. Scenę, która jest na tym samym poziomie, na którym w trakcie trwania przedstawienia dzieci siedzą na poduszkach. Wszystko więc rozgrywa się niemalże na wyciągnięcie ręki, bezpośrednio przed ciekawskimi oczkami najmłodszych widzów. Gorąco polecamy przedstawienia Teatru Atofri! Szczególnie, że jesienne i zimowe niedziele nie zawsze nastrajają do spacerów w parku. Wyprawa do Teatru to może być trafiony wybór na spędzenie niedzielnego przedpołudnia w Poznaniu.

  Teatr Atofri chętnie „wychodzi” ze swoimi spektaklami poza mury poznańskiego Zamku, w którym odbywają się co tydzień spektakle. Większość repertuaru aktorzy są w stanie zagrać także w innych pomieszczeniach. Dlatego przygodę z teatrem mogą rozpocząć także poznańskie żłobki oraz przedszkola i to bez konieczności organizowania dla dzieci wyjścia. Aktorzy mogą gościć u maluszków! Ich występ jest możliwy także w Domach Kultury i innych miejscach zajmujących się promowaniem sztuki dla dzieci.

Nasi czytelnicy uhonorowali Teatr Atofri przyznając jemu dwa lata z rzędu nagrody Złote Puzzle 2011 i Złote Puzzle 2012 dla dla najlepszej instytucji/firmy kulturalnej w Poznaniu.

 

Spektakle znajdujące się w Repertuarze Teatru Atofri (opis i fotografie - materiały teatru):

1-2-3... szukam!

Gdzie się schować - tu czy tam? Za drzwiami, czy w szafie? Kto jest mały, kto duży? Kto jest dzieckiem, kto dorosłym?

Zabawa w chowanego staje się pretekstem do pokazania małemu widzowi magii teatru – postaci, cieni, kolorów, dźwięków, obrazów z dziecięcej wyobraźni. Raz, dwa, trzy - szukasz ty!

"1-2-3... szukam!" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań.

Premiera odbyła się w grudniu 2009 roku.

Jabłonka

Inspiracją do spektaklu jest tekst „Wczora z wieczora” zapisany w zbiorach Oskara Kolberga. Prosta opowieść o jabłonce, na której zakwita czerwono-zielone jabłko. Pieje kogut, zawiał wiatr - kto zerwie jabłko z jabłonki? Spektakl wypełniony śpiewem, tańcem i ludowymi zabawami.

"Jabłonka" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku. Nagrodzona: "Kot w worku" - nagroda jury podczas XIV 2010 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011 w Warszawie, Wyróżnienie przez jury dziecięce podczas XIV 2010 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011 w Warszawie.
Recenzja Jabłonki

Stół – ciuchcia - miś

W czarodziejskim pokoju zabawki zmieniają się jak w bajkach. Kolorowe klocki potrafią ułożyć się w dziecięce opowieści. Zobaczysz tu domek lalek, jadącą ciuchcie, tańczące misie i niesforne piłki.

"Stół - ciuchcia - miś" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań.

Premiera odbyła się w listopadzie 2008 roku.

Tańczące wiolonczele

Tańczące wiolonczele zapraszają do muzycznej zabawy. Podczas wędrówki przez krainę dźwięków bawią się, przekomarzają i muzykują. Nawet smyczki dołączają się do radosnych pląsów. Spektakl, operując poetyckim obrazem tańczących wiolonczel, wprowadza najmłodszego widza w świat teatru.

"Tańczące Wiolonczele" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań.
Premiera odbyła się w kwietniu 2008 roku.

Słoń Trąbibombi!

Czy żyrafa ma długą szyję?
Czy krokodyle mieszkają tylko nad Nilem?
Słoń Trąbibombi przypatruje się spotkanym zwierzakom i trąbi, by zaprosić je do wspólnych przygód.
Przedstawienie inspirowane wierszami Jana Brzechwy, wzbogacone o brzmienie instrumentów perkusyjnych, z muzyką tworzoną w czasie spektaklu

"Słoń Trąbibombi" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań.
Recenzja Słonia Trąbibombi

Pan Satie

Kim Jest Pan Satie? Dzwiękiem, Rytmem.
Pan Satie jest Muzyką.
W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie.
Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.

"Pan Satie" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, realizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań. Premiera: grudzień 2010 rok. Nagrodzony: Super Bebe dla najlepszego spektaklu dla najmłodszych  na 100, 1.000, 1.000.000 Stories International Theatre Festival for Children w Bukareszcie, GRAND PRIX "Złocisty" podczas XV 2011 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011 w Warszawie, Słonecznik za realizację spektaklu dla Beaty Bąblińskiej, Elżbiety Cios, Moniki Kabacińskiej, Elizy Gmerek, Bogdana Żyłkowskiego podczas XV 2011 Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2011 w Warszawie.
Recenzja Pana Satie

Grajkółko

Co to gra? Czy to melodia ognia czy ziemi? Wody, metalu czy drzewa?
Podczas przedstawienia odkrywane dźwięki żywiołów łączą się ze słowem i akompaniamentem fletu poprzecznego.
Na scenie powstaje konstrukcja z kółek, która jednoczy wszystkie elementy.
"Grajkółko" to spektakl dla dzieci od 1 do 5 lat, zrealizowany w ramach projektu MUZEOWANIE - Teatr Atofri - SCENA MUZEUM, dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Miasta Poznań, CK Zamek, Muzeum Narodowego i Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Premiera odbyła się we wrześniu 2011.
Recenzja Grajkółka 
Recenzja Grajkółka (czytelnika)


Lulajka

Luli luli laj... już pieją kogutki...
Opowiadane ruchem historie z pogranicza jawy i snu przeplatane są starodawnymi pieśniami do kołyski.
Gwiazdkom na wyciągnięcie ręki towarzyszą dźwięki harmonii.
"Lulajka" to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, realizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań. Premiera odbyła się w grudniu 2011 roku.
Recenzja Lulajki

 
Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu?
Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.plGALERIA
Rozwiń


WIZYTÓWKA
Zwiń


KOMENTARZE
Rozwiń
KOMENTARZE FB


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
ZwińMIEJSCA:


WYDARZENIA:
Ojczyzna. Relacja ze spektaklu w Teatrze Polskim
Relacja ze spektaklu OJCZYZNA w Teatrze Polskim w Poznaniu
KALENDARZ IMPREZ
NADCHODZĄCE WYDARZENIA
REKLAMA

WIĘCEJ KATEGORII:

KULTURA
MUZEA  |   TEATRY  |   KINA  |   DOMY KULTURY  |   BIBLIOTEKI  |   WYWIADY
URODZINKI DLA DZIECI
SALE ZABAW  |   RESTAURACJE  |   MIEJSCA NIETYPOWE
O NAS
REKLAMA  |   KONTAKT
AKTYWNIE
KĄPIELISKA  |   WYCIECZKI  |   PARKI  |   PLACE ZABAW  |   CZAS DLA RODZINY  |   TOP ATRAKCJE W POZNANIU
ZAJĘCIA
POZALEKCYJNE/ WARSZTATY  |   LATO W POZNANIU  |   ZIMA W POZNANIU
STYL ŻYCIA
KONKURSY  |   NOWOŚCI WYDAWNICZE  |   PORADY  |   FELIETONY  |   RECENZJE  |   PLASTYKA DLA DZIECI  |   ZABAWY RUCHOWE  |   PRZEPISY
KATALOG FIRM
Kultura  |  Miejsca przyjazne rodzinie  |  Opieka nad dziećmi  |  Organizacja urodzin  |  Sport  |  Usługi dla dzieci i rodzin  |  Warsztaty i zajęcia dla dzieci  |  dzieciPOZNAN.pl © 2016 All Rights Reserved
Es-Art.pl