Właściwie dziecko nie musi zostawać naukowcem, bo już nim jest. Dzieci rodzą się ciekawskie i eksperymentują od pierwszych dni życia (często siejąc zniszczenie, hałas, bałagan).
Potem dziecko idzie do szkoły, a tam: tablica i kaplica. Już po pierwszym półroczu fizyki i chemii dzieci nabierają przekonania, że to jest nudne, trudne i niepraktyczne.
A przecież większość zjawisk naukowych można zaobserwować a nawet dotknąć. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Dlatego też, mimo, że sama nie zajmuję się nauką, jestem ogromnym fanem idei centrów i wystaw naukowych dla dzieci.
Od niedawna mamy takie centrum w Poznaniu. Laboratorium Wyobraźni jest miejscem, gdzie można doświadczyć nauki w najlepszy z możliwych dla dzieci sposobów.
Wizyta w Laboratorium Wyobraźni składa się z trzech bloków: Wystawy, Eksperymentatorium i Planetarium. Każdy blok zajmuje mniej więcej godzinę. Zwiedzający podzieleni są na podgrupy, które zamieniają się miejscami, co doskonale porządkuje dostępność i czas zwiedzania.
Nasza podgrupa zaczęła od mobilnego Planetarium. Pokaz odbywa się w wielkim igloo wymoszczonym poduchami, gdzie można usiąść, lub - lepiej - położyć się i obserwować projekcję, jak na niebie. Film, który zobaczyliśmy, opowiadał o małej gwiazdce, która podróżuje przez Drogę Mleczną i poznaje inne rodzaje gwiazd by wreszcie zrozumieć, że jest niezwykła- posiada planety, a nawet życie na jednej z nich.
„O małej gwiazdce, której się udało” jest filmem dla małych dzieci i rzeczywiście nawet te poniżej pięciu lat oglądały z zaciekawieniem. Planetarium oferuje filmy o różnej tematyce, również dla starszych dzieci, dlatego warto podpytać rezerwując bilety o planowany pokaz.
Po pokazie filmu pani astronom pokazała nam obraz nieba bieżącego dnia i wyjaśniła jakie gwiazdy i planety możemy zobaczyć nad Poznaniem o tej porze roku. Ta część spodobała się głównie dorosłym.
Z Planetarium wyruszyliśmy do Eksperymentatorium. Na spotkanie wyszły nam dwie panie naukowiec, które zaopatrzyły dzieci w fartuszki, okulary ochronne i rękawice.
Tego dnia tematem przewodnim eksperymentatorium były kolory. Eksperymenty bardzo podobały się dzieciom. Były świetnie przygotowane, przemyślane, naprawdę kolorowe i zróżnicowane. Najwięcej eksperymentów miało charakter pokazu właściwości fizycznych, na bezpiecznych odczynnikach z zasobów gospodarstwa domowego, dlatego można je łatwo powtórzyć w domu i urządzić pokaz magii.
Dzieciaki wydawały się być zachwycone, więc mogę z czystym sercem polecić tę część programu. Laboratorium Wyobraźni zmienia harmonogram Ekperymentatorium i bardzo jestem ciekawa innych propozycji.
Wystawa. Niektóre eksponaty mnie zachwyciły, inne wcale. Podobają mi się te eksponaty, które pokazują zjawisko bez konieczności sprawdzania instrukcji i pozwalają dzieciom działać. Świetna jest na przykład echosonda, która pozwala poczuć się jak nietoperz albo akwaria do tłoczenia powietrza w cieczach różnej gęstości.
Wystawa ma też pokój zwany ciemnią, który bardzo udanie demonstruje właściwości światła. Tutaj dzieciaki mogą rozszczepiać światło białe, kierować wiązką laseru, eksperymentować z różnym kształtem soczewek, bawić się w mieszanie barw, znikać w magicznych lustrach i rysować lodem.
Wystawa jest elementem stałym weekendowego zwiedzania i będzie się powtarzać przy kolejnych wizytach. Na końcu naszej wycieczki dzieci mogły zagrać w Knoockera - grę, która polega na celowaniu piłeczkami w interaktywny obraz na ścianie.
Laboratorium można zwiedzać w pakiecie trzech tras lub wybrać wybrane z trzech. Chętnie więc wrócimy zobaczyć inne propozycje Eksperymentatorium i Planetarium.
Po co to wszystko?
Oswajanie dzieci z naukami ścisłymi ma sens. Dzieciom, które mają kontakt z zabawą w naukę i eksperymentami (mimo, że mogą nie znać teorii) będzie łatwiej później, kiedy zaczyna się nauczanie przedmiotowe.
W tygodniu Laboratorium gości grupy zorganizowane (późnoprzedszkolne i szkolne), a na weekend gości indywidualnych - głównie rodziny. Wstęp do Laboratorium wymaga rezerwacji.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM ul. Rubież 46, budynek A2, wjazd 3 tel. 735 981 666 email: wyobraznia@ppnt.poznan.pl
Chcesz dostawać na bieżąco informacje o wydarzeniach dla dzieci w Poznaniu? Zapisz się na newsletter portalu dziecipoznan.pl
GALERIA
Rozwiń
WIZYTÓWKA
Zwiń
Laboratorium Wyobraźni ul. Rubież 46 (bud. A, wejście A2)